At the annual high school awards assembly on May 28, the faculty presented awards and scholarships to students and announced this year’s cum laude inductees.

SOPHOMORE RECOGNITIONS

Sophomore Symposium Awards

First place: Elijah Azar

Second place: Ming Zhu

Third place: Anna Fluetsch

JUNIOR RECOGNITIONS

Rachel Carson Book Award: David Situ

University of Rochester Awards

Bausch and Lomb Honorary Science Award: Shimin Zhang

Frederick Douglas and Susan B. Anthony Humanities and Social Science Award: Larkin Barnard-Bahn

Harvard Book Award: Héloïse Schep

Kenyon Book Award: Jackson Margolis

GW Book Award: Jackson Crawford

Barbara Lazar Excellence in Music Award: Max Kemnitz

Rensselaer Medal: Anu Krishnan

The James W. Weatherholt, II Excellence in History Award: Spencer Scott

JUNIOR AND SENIOR RECOGNITIONS

Cum Laude Recognition – New Inductees

Class of 2019: Chardonnay Needler, Mehdi Lacombe, Mohini Rye, Joe Zales

Class of 2020: Jackson Crawford, Anu Krishnan, David Situ

Junior Jackson Margolis hugs English teacher Jane Bauman after earning the Kenyon Book Award. (Photo by Shimin Zhang)

SENIOR RECOGNITIONS

Awards of Excellence

Art: Bella Mathisen, Grace Naify, Sophie Naylor

Communications: Kyra LaFitte, Allison Zhang

Computer Science: Joe Mo

Drama: Josh Friedman

English: Emily Hayes, Mehdi Lacombe

History: Jack Christian, Blake Lincoln

Mathematics: Allison Zhang

Music: Monique Lonergan

Physical Education: Joe Zales

Science: Joe Zales

World Language: Grace Naify, Chardonnay Needler, Brandy Riziki

National Merit Scholarship Program

Commended students: Heidi Johnson, Mehdi Lacombe, Chardonnay Needler, Mohini Rye, Joe Zales

Finalists: Jack Christian, Allison Zhang

Distinguished Scholar Awards

Gabi Alvarado, Jacqueline Chao, Michaela Chen, Jack Christian, Josh Friedman, Bianca Hanson, Emily Hayes, Heidi Johnson, Lia Kaufman, Abby LaComb, Mehdi Lacombe, Kyra LaFitte, Joe Mo, Harrison Moon, Grace Naify, Sophie Naylor, Chardonnay Needler, Mohini Rye, Eivind Sommerhaug, Tori Van Vleck, Joe Zales, Allison Zhang

American Red Cross Scholarship: Leonardo Eisner

Alice and Herbert Matthews Scholarships

Creative Writing: Gabi Alvarado

Mathematics: Heidi Johnson

J. Wesley Jamison Scholarship

Drama: Brandy Riziki

Science: Jacqueline Chao

Kingman Tung, M.D., Award for Academic Excellence and Exceptional Character: Heidi Johnson

Community Service Award: Luca Procida

Sports Boosters Awards: Nate Jakobs, Lia Kaufman

Parents’ Association Amicus Award: Brandy Riziki

SCHOLAR-ATHLETE AWARDS

Ninth grade: Hailey Fesai, Vanessa Escobar, Arjin Claire

10th grade: Brian Chow, Sydney Turner

11th grade: Jackson Crawford, Rebecca Waterson

12th grade: Jack Christian, Heidi Johnson

—By Larkin Barnard-Bahn

Print Friendly, PDF & Email